Samarbejder

Samarbejder

LUU - Lokale uddannelsesudvalg


Oversigt over AMU SYDs lokale uddannelsesudvalg (LUU)

På hvert uddannelsesområde har vi et lokalt uddannelsesudvalg.

Udvalget, kendt som det lokale Uddannelsesudvalg (LUU), har til formål at rådgive skolerne om erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser.

Det spiller en central rolle i at påvirke AMU SYDs udbud af uddannelser og tilbyder vejledning om de specifikke behov og kompetencer, som de lokale virksomheder efterspørger.
Arbejdsgiversiden
  • Dansk Industri
    • Ole Hansen - Alfa Laval Kolding A/S
    • Nanna Noe - Kohberg Bakery Group A/S
Arbejdstagersiden
  • 3F
    • Jørn Thomsen - 3F Kolding
    • Ellen Margrethe Brink Halling - Danfoss
    • Jan Mikkelsen

Tilforordnede
  • AMU SYD
    • Susanne Helle Hansen, Uddannelseschef
    • Ole Møller, Udviklingschef
    • Ane Pedersen, Kursussekretær (Referent)
Arbejdsgiversiden
  • Christoffer Nøvsgaard, Seniormanager Moulding academy - LEGO System
  • Per Brix, Produktion - CARMO A/S
  • Anne-Mette Amlund Olesen, Tillidsrepræsentant - LEGO System (Formand)

Arbejdstagersiden
  • 3F
    • Morten Christensen, Forhandlingssekretær
    • Lynge Bai Nielsen
  • Mads Bang Petersen - Siemens Gamesa

Tilforordnede
  • Thomas Jensen, Uddannelseskonsulent - IU Industriens Udvalg
  • Jo Dietrich, Uddannelseskonsulent - Plastindustrien
  • AMU SYD
    • Anders Hansen, Uddannelseschef
    • Mette Skade Høilund, Teamleder
    • Asbjørn Nielsen, Direktør
    • Gitte Vestergaard, Kursussekretær (Referent)
Arbejdsgiversiden
  • Inger Dalsgaard Petersen - Kolding Kommune
  • Esben Fuglsang - Recover
  • Lisbeth Sloth Hedegaard - ISS
  • Ulla Olesen - Coor Facility management

Arbejdstagersiden
  • 3F
    • Per Heilmann Mortensen (Formand) - 3F Kolding
    • Britta Poulsen - 3F Vejle
    • Jan Jensen - 3F Kolding
    • Birgitte Aagaard Østergaard - 3F Fredericia
  • FOA
    • Gitta Hjorth Kørschen - FOA Kolding

Tilforordnede
  • Jobcenter Kolding
    • Diana Bramsen
  • SUS
    • Mette Marcussen
  • AMU SYD
    • Anders Hansen, Uddannelseschef
    • Hanne Kronborg, Faglærer
    • Gitte Vestergaard, Kursussekretær (Referent)
Arbejdsgiversiden
  • Kasper Greendahl, Uddannelseskonsulent - Byggeriets uddannelser
  • Per Gregers Gergersen - Oluf Bahn Isolering
  • Niels Østergaard Sørensen - Allan Ploug (Formand)
  • Jonas Østergaard Beyer - Allan Ploug
  • Flemming Rasmussen - Fredericia Isoleringspuder
  • Daniel Staun - Norisol (Næstformand)
  • Maria Holm - LM Isolering
  • Elias Geert Jørgensen - Norisol
  • Anders Jønsson - Vimo Isolation

Arbejdstagersiden
  • 3F
    • Flemming Sejr Bernhard - 3F Fredericia

Tilforordnede
  • AMU SYD
    • Anders Hansen, Uddannelseschef
    • Preben Kristensen, Faglærer
    • Bastian Hirshals, Faglærer
    • Johnny Damgaard Jørgensen, Faglærer
    • Carina Kjær Lillelund, Kursussekretær (Referent)
P.t. ikke aktivt.
Arbejdsgiversiden
  • Dansk Industri
    • Poul C. Hansen (Næstformand)
  • Dansk Erhverv
    • Torben Ladegaard - K. V. Markussen
    • Flemming Thisgaard

Arbejdstagersiden
  • 3F, ekstern transport
    • Lars Thomsen - 3F Fredericia
    • Jan Skjold Jensen - 3F Kolding
  • 3F, intern transport
    • Lars Erik Laursen - Havi Logistics ApS
    • Bjarne Lykke

Tilforordnede
  • Jobcenter Vejle
    • Poul Hvid Jensen
  • Kolding Kommune
    • Diana Bramsen, Virksomhedskonsulent
  • AMU SYD
    • Bjarne Pedersen, Transportchef
    • Malene Markvardsen, Uddannelseskonsulent
    • Ane Pedersen, Kursussekretær (Referent)
P.t. ikke aktivt.