Åbne svejsekurser

Undervisning på flere niveauer i samme værksted

Svejsekurser i ÅBENT VÆRKSTED har to klare fordele

  • Der kan tages større individuelle hensyn, så du kan arbejde ud fra egne forudsætninger og bygge videre på de kvalifikationer, du har i forvejen.
  • Vi behøver ikke at samle et helt hold med samme forudsætninger, før vi kan starte. Værkstedet har åbent stort set året rundt, med løbende indtag.

    Adgangskrav

    Et bestået §17 kursus er adgangskrav for alle der skal deltage på et svejsekursus eller have foretaget en individuel kompetenceafklaring i svejsning.
     
    Husk sikkerhedssko når du deltager på svejsekurser.
    Kurser
    Åbent værksted
    Åbne svejsekurser

    FAQ - Svejsning

    Hvilke certifikater vil I anbefale jeg laver?

    Jeg er ledig og bor i Trekantområdet. Udannet smed og vil gerne arbejde inden for den rustfrie branche.

    Hvis du laver de her 5 certifikater så du rigtig godt dækket ind:

    BW Ø12x1 | BW Ø50x1 | BW Ø57x6,5 | FW Ø50x2 | FW Ø57x6,5

    Ved du evt. hvilken virksomhed du vil søge job hos? Så har vi et virksomhedsarkiv over hvilke certifikater de forskellige virksomheder anvender og så kan vi spore det lidt mere præcist ind.

     

    Hvilke certifikater skal vi have for at være dækket?

    Vi har en opgave, hvor vi skal svejse nogle rør. Det er BW(stumpsøm), Tig, stål ligger i gruppe 5. Dia. fra Ø42-114mm. Godstykkelse fra 5-10mm. Vi skal svejse i alle stillinger.

    Ifølge 9606-1 kan vi lave et certifikat i Ø48x5,6mm i tilsatsgruppe FM3. Det giver gyldighed til svejse D >= Ø25, godstykkelser fra 3mm-11,2mm og man dækker stålgruppe 5. Yderlige dækker det tilsatsgruppe FM1 og FM2.

    Vi anbefaler jer at lave et FW(kantsøm) certifikat i samme dimensioner, da BW ikke dækker FW. Så er man dækket ind til fremtidige opgaver, der skulle komme.

     

    Vi skal producere bygningsstål efter 1090 og have certificeret vores svejsere. Hvad gør vi?

    Vi vil rigtig gerne komme ud og besøge jeres virksomhed og kigge på jeres produktion. Hvilke svejseprocesser i bruger, materialer og dimensioner i arbejder i.

    Derefter lave en uddannelsesplan for jeres svejsere, så det passer helt til jeres behov.

     

    Hvordan skal jeg forholde mig til §17 og varmt arbejde?

    §17 (Arbejdsmiljø og sikkerhed, svejsning/termisk) er lovpligtig og skal man have. Hvis man arbejder med svejsning og termiskskæring. Det har ingen udløbs dato.

    Varmt arbejde(Brandforanstaltning v. gnistproducerende værktøj) er ikke lovpligtigt, men mange virksomheder er det et krav man har det. Levetid på 5 år.

     

    Jeg er lige blevet ledig og har ret til 6 uger jobrettet uddannelse.

    Jeg vil gerne arbejde inden for offshore. Hvad gør jeg?

    Du kan enten ringe eller komme forbi os og få lavet en afklaring af dine kompetencer.

    Vi laver, i samarbejde med dig, en uddannelsesplan, der passer til dine behov - med den svejseuddannelse og de certifikater der dækker.

    Uddannelsesplanen tager du med på Jobcenteret og får godkendt - og så kan du starte på kursusforløbet hos os med det samme.

     

    Gælder mit gamle §26 bevis endnu, eller skal jeg have et §17 bevis?

    Dit gamle §26 bevis gælder stadig.

     

    Hvem betaler mine certifikater, når jeg er færdig på kurset?

    Hvis du kommer fra en virksomhed, betaler de normalt. Hvis du er ledig og kommer fra et jobcenter, skal det aftales med din sagsbehandler, hvem der betaler for certifikaterne.
     

    Skal jeg selv have arbejdstøj og sikkerhedssko med til kurset?

    Ja, du skal selv medbringe arbejdstøj og sikkerhedssko fra første kursusdag.

     

    Er ”varmt arbejde” et lovpligtigt kursus?

    Nej det er ikke lovpligtigt, men vi anbefaler at du tager kurset, hvis du arbejder med gnistproducerende værktøj eller arbejdsmetoder, hvor du kan komme til at lægge en glød, som kan antændes.

    Hvornår skal mit certifikat i varmt arbejde fornyes?

    Dit bevis skal fornyes hvert 5. år.