Lean-kørekort

Lean-kørekort

Anvendelse standardiseret arbejde for operatører

Der er pt. ingen hold udbudt til dette kursus.
Få besked, når der oprettes nye hold
Tilmeld dig kursusagenten, så får du besked, når der oprettes nye hold på dette kursus. Du giver du samtidig tilladelse til, at vi sender dig service-mails. Du vil modtage en bekræftelse. Modtager du den ikke, så tjek dit spamfilter.
Denne side er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og betingelser.
Vis privatlivspolitik
Info om fag
47372 - Anvendelse standardiseret arbejde for operatører

Målgruppe: Kurset er udviklet til ufaglærte og faglærte operatører, der arbejder med begrebet Standard Work som en metode til at optimere industrielle produktionsprocesser.

Beskrivelse: Efter gennemført kursus har deltageren:
Kendskab til begrebet Standard Work (standardiseret arbejde) som en metode til at optimere industrielle produktionsprocesser.
Forståelse for betydningen af, at arbejdsgange, metoder og processer fungerer ensartet.

Efter gennemført kursus kan deltageren:
Identificere de delprocesser som en given produktionsproces består af og på baggrund heraf udarbejde en standardiseret procesbeskrivelse, omfattende kritiske elementer, procedurer, arbejdssekvenser, sikkerhedsrisici, kvalitetskontrol og miljø.

Fagnummer: 47372 Anvendelse standardiseret arbejde for operatører Varighed: 2 dage Pris for ikke højtuddannet ansat: DKK 436,00 Pris for ledig eller højtuddannet ansat: DKK 1.612,00
49639 - Styring af aktiver for operatører i industrien

Målgruppe: Kurset er udviklet til ufaglærte og faglærte medarbejdere som arbejder i virksomheder der ønsker at indføre systemer til styring af aktiver og risici.

Beskrivelse: Efter gennemført kursus kan deltageren indgå i rollen som asset operatør. Desuden kan deltageren alene eller i samarbejde med kolleger følge og udføre:
Tekniske procedurer og processer.
Arbejdsplaner for vedligeholdelse.
Kontrol af overholdelse af mål.
Drift og kontrol af afvigelser fra risikomål.
Indsamling af data.

Efter kurset har deltageren kendskab til:
Styring af aktiver, som et system til værdiskabelse og risikostyring.
De væsentligste roller og begreber inden for styring af aktiver, herunder: Asset ejer, portefølje manager, asset manager og asset operatør.
Virksomhedens kvalitetsmålsætninger og kan følge virksomhedens plan for styring af aktiver.

Fagnummer: 49639 Styring af aktiver for operatører i industrien Varighed: 2 dage Pris for ikke højtuddannet ansat: DKK 436,00 Pris for ledig eller højtuddannet ansat: DKK 1.612,00