Anhugning på byggepladsen

Hold

Der er pt. ingen hold udbudt til dette kursus.
Få besked, når der oprettes nye hold
Tilmeld dig kursusagenten, så får du besked, når der oprettes nye hold på dette kursus. Du giver du samtidig tilladelse til, at vi sender dig service-mails. Du vil modtage en bekræftelse. Modtager du den ikke, så tjek dit spamfilter.
Denne side er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og betingelser.
Info om fag
43547 - Anhugning på byggepladsen

Målgruppe: Arbejdsmarkedsuddannelsen henvender sig primært til faglærte og ufaglærte bygningsarbejdere, som anvender maskinerne i forbindelse med deres arbejde inden for bygge-og anlægsbranchen.

Beskrivelse: Deltageren kan i forbindelse med udførelse af bygge og anlægsarbejde vurdere, planlægge og udføre anhugning af bygningsmaterialer og -komponenter mv., herunder:

Anvende almindeligt forekommende anhugningsudstyr på baggrund af viden om belastningsregler , SWL-mærkning og kassationsgrænser.
Anhugge udfra en vurdering af placeringen af byrdens tyngdepunkt.
Vurdere og identificere forskellige risikomomenter i anhugnings- og transportprocessen herunder tage hensyn til skarpe kanter på byrden, skridningseffekt og løse genstande
Dirigere anhugnings- og transportprocessen ved hjælp af gældende standardtegn eller ved brug af radiokommunikation bl.a. i forbindelse med løft hvor kranføreren ikke kan se byrden under løftet.

Fagnummer: 43547 Anhugning på byggepladsen Varighed: 3 dage Pris for ikke højtuddannet ansat: DKK 642,00 Pris for ledig eller højtuddannet ansat: DKK 3.342,50